Leadership Greenville’s newest participants announced


The Greenville Chamber announced on Tuesday that its Leadership Greenville program had accepted 62 participants for the program’s 46th batch.

Class participants were chosen based upon their past involvement in the community, professional resume, and thorough application process, which included essays.

The Leadership Greenville’s newest class is composed of:

1.Caroline Aneskievich, BMW Manufacturing

2.Sarah Arbogast, Clemson University

3.Christy Ashkettle, NEXT

4.Ebony Austin, Greenville Chamber

5.Kimberly Bailey, Brasfield & Gorrie

6.Suzanne Billings, Augusta Circle Elementary

7.Dr. Deshia Breaux, University of South Carolina Upstate

8.Berra Byrd, Edward Jones Investments

9.Brett Caldwell, Caldwell Constructors, Inc.

10.Jesse Carter, SVN Blackstream

11.Emerald Clark, Greenville Water

12.Matthew Couvillion, Wyche, P.A.

13.Tyler Cox, Palmetto's Finest Landscapes

14.Chandler Cox, Hughes Development Corporation

15.Kate Dabbs, Coldwell Banker Caine

16.Jami Emory, The Children's Museum of the Upstate

17.McNeil Epps, NAI Earle Furman

18.Nick Farr, Gallivan, White & Boyd, P.A.

19.Kathryn Farrand, Signature Homes of Keller Williams

20.Adam Feigl, SynTerra Corporation

21.Jonathan Garvin, McMillan Pazdan Smith Architecture

22.Brendan Gower, Colliers International

23.Kevin Greene, Trehel Corporation

24.Robin Hendrix, Bon Secours St. Francis Health System

25.Kenza Hicks, M.T. Anderson Support Center

26.Lorraine Holeman, Wade Hampton High School

27.Kevin Howard, City of Greenville

28.Lee Hunt, Greenville Police Department

29.Willie Hunt, Milestone Custom Homes

30.Matt Irwin, Bon Secours Wellness Arena

31.Alan Jones, Michelin North America, Inc.

32.Charlene Jones, Urban League of the Upstate

33.Michael Kelly, Master Power Transmission

34.Matt King, Augusta Road Baptist Church

35.Tony Kouskolekas, Pelham Medical Center

36.Brett Lanzl, Elliott Davis, LLC

37.Nicole McAden, Greenlink

38.David McDonald, Greenville County Schools

39.Meagan Owen, Eastern Industrial Supplies, Inc.

40.Matthew Owings, Veritas Financial Partners, LLC

41.Andrew Parker, InvestiNet, LLC

42.Mike Pry, DP3 Architects, Ltd.

43.Adam  Quattlebaum, Dixon Hughes Goodman LLP

44.Patrick Ratliff, Up and Up Coaching, LLC

45.Janiece Robinson, Bold Move International

46.Brandon Scott, DPR Construction

47.Sarah Shoemaker, International Ballet of Greenville

48.Taylor Speer Turner, Padget, Graham and Laney, P.A.

49.Nikki Stafford, Prisma Health-Upstate

50.Brett Sterbini, Sycamore Investment Group

51.Hannah Stroud, United Community Bank

52.John Sulau, Jackson Lewis P.C.

53.Marcel Summermatter, TD Bank

54.Jeanmarie Tankersley, Clawson and Staubes

55.Julia Tat, Fluor

56.Brittany Timmons, Canal Insurance Company

57.Dr. Alecia Watt, Greenville Technical College

58.Michael Weeks, Roper Mountain Science Center

59.Kevin Wentzel, Kopis

60.Paul Wickensimer, Greenville County

61.Chase Willingham, Lead Academy Public Charter School

62.Lauren Winkelman-Smith, United Way of Greenville County

The Chamber's premier 10-month leadership development program has graduated over 2000 alumni since 1973.

Bon Secours St. Francis Health System is the presenting sponsor for Leadership Greenville Class 46.

Want to get notified whenever we write about Greater Greenville Chamber of Commerce ?

Sign-up Next time we write about Greater Greenville Chamber of Commerce, we'll email you a link to the story. You may edit your settings or unsubscribe at any time.

Organizations in this Story

Greater Greenville Chamber of Commerce

More News

Metro Business Network